چرا آمریکا جلوی توسعه سامانه ناوبری بیدو چین نگرفت؟

با توجه به دستاوردهای تیم چینی در حال توسعه سامانه ناوبری بیدو است که نشان می‌دهد هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی پیشرفت چین را بگیرد.

بیدو توسط مهندسان و دانشمندان چینی با وجود موانعی که توسط ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا ایجاد شده بود، توسعه داده شد.

وقتی تیم برای اولین بار تشکیل شد ، فقط 200 متر مربع از فضای اتاق به تیم اختصاص یافت. اندکی پس از تشکیل تیم ، تیم اولین مشکل اصلی اصلی خود را پیدا کرد: نحوه انجام سریع ، تصویربرداری دقیق و ردیابی دقیق. این راه حل توسط تیمی متشکل از 3 دانشجوی دکترا حل شد – آنها “راه حل دیجیتالی” ، ابتکاری و اولین بار در جهان در آن زمان پیشنهاد دادند. در آن زمان هیچ کس غیر از دانشمندان هسته ای / موشکی به عملی بودن پیشنهاد آنها اعتقاد نداشت. این 3 دانشجوی دکترا برای انجام آزمایش ۴۰۰۰۰ RMB دریافت کردند ، یک رایانه شخصی گرفتند (در سال 1995) و 3 سال در یک گاراژ 100 متر مربع کار کرده و ۲۰ ساعت در روز کار کردند و برای صرف غذا و قهوه به درون چادر ارتش رفتند و در حالی که خسته بودند در چادر ارتش می‌خوابیدند. در سال 1998 دانشجویان دکتری نتایج خود را آزمایش کردند و این بیش از انتظار همه بود. تا سال 2000 چین 2 ماهواره بیدو را راه اندازی کرد. در سال 2003 چین سومین مورد را راه‌اندازی کرد. چین تحقیق در زمینه ناوبری ماهواره‌ای را آغاز کرده‌است.

اتحادیه اروپا از چین برای پیوستن به تحقیقات ماهواره های گالیله خود دعوت کرد – چین پیوست و مبلغ 230 میلیون یورو برای پیوستن به تحقیقات آن پرداخت کرد اما نتوانست به فن آوری های اصلی گالیله دسترسی داشته باشد (دلایل امنیتی ،نیازی به گفتن نیست). و هند و ژاپن که هیچ هزینه پیوستن به آن پرداخت نکرده اند ، بیشتر از چین در این تحقیق می‌گویند. بدتر از این هنوز تیم اتحادیه اروپا گفته‌است که چین نمی‌تواند به هیچ طریق سیستم ناوبری ماهواره‌ای خود را توسعه دهد. چین احساس می‌کرد که نیاز به اتکا به خودش برای توسعه این کار وجود دارد. در آن زمان فقط ایالات متحده و اتحادیه اروپا سیستم ناوبری ماهواره ای جهانی را به صورت انحصار دارد.

تحقیقات در زمینه ناوبری ماهواره‌ای جهانی مانع جدید دیگری برای تیم چینی مطرح می‌شود – “ساعت اتمی” [ به طور حتم زنگ ساعت را در ماهواره ترجمه می‌کنم ] – یک خطای دیگر می‌تواند به معنی خطای ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر در سطح زمین، فاجعه‌بار برای اهداف جهت‌یابی باشد. اتحادیه اروپا بعدها می‌خواست این فناوری را به چین بفروشد، اما بعدا در طول مذاکره موفق نشد – تیم اتحادیه اروپا نمی‌خواست آن را به چین بفروشد.

درست مانند توسعه بمب اتمی، چین تیم‌هایی را برای کار بر سر ساعت راه‌اندازی کرد. تا سال ۲۰۰۷ (۲ سال گذشته‌است)، چین یک ماهواره جهت‌یابی جهانی را با ساعت اتمی خود با موفقیت راه‌اندازی کرد. در آن زمان ماهواره گالیله اتحادیه اروپا در حال حاضر مشکلی با ساعت خود دارد و یک ماهواره جایگزین به آسمان فرستاده شده ‌است.

در حال حاضر دقت ماهواره‌ای بیدو به خطای ۱ ثانیه‌ای در ۳ میلی نیوتن بهبود یافته‌است.

همچنین من در سخنرانی یک دانشمند ارشد بیدو در نمایشگاه علوم و نوآوری که در هنگ کنگ برگزار شد، شرکت کردم و به خاطر دارم که او مشکلات بسیار زیاد و تلاش عظیم را که به آن وارد شده بود (من نمی‌توانستم جزئیات آن را به خاطر بیاورم که حدود ۳ سال پیش برگزار شد). تاثیری که من گرفتم این است که چین درست مانند ساخت بمب اتمی، زیر دریایی هسته‌ای و غیره است. چین باید فن‌آوری‌های هسته‌ای خود را توسعه دهد، چرا که هیچ کشوری آن‌ها را به ما نخواهد فروخت.چینی ها افرادی باهوش هستند که از نتایج و دستاوردهای ما مشهود است.

این همچنین مرا به یاد موردی در ساخت پل Zhuhai-Macau-HK می‌اندازد. یک مانع فناوری هسته ای وجود داشت و تنها کره و هلند این فن‌آوری را داشتند. کره ای ها آن را به تیم مهندسی چین نخواهد فروخت. شرکت هلندی در یک موقعیت برای تیم چینی که در حال رسیدن به کارخانه خود بودند، به عنوان نشانه‌ای از تلاش تیم چینی برای کسب این فن‌آوری هسته‌ای، به مرگ خود نزدیک می‌شود – در نتیجه یک آهنگ عزا را بازی می‌کند. تیم چین از این موضوع عصبانی شد و تحقیقات خود را انجام داد و البته به موفقیت دست یافت. آن شرکت هلندی بعد از آن تیم چینی را به کارخانه خود دعوت کرد، پرچم چین را بالا برد، یک گروه برای پخش سرود ملی چین (نه یک آهنگ عزا داشت!) و به وضوح در تلاش برای بیرون آوردن چیزی از تیم چینی و تلاش برای ترمیم آسیب‌هایی که آن‌ها در رابطه با این رابطه انجام داده بودند – پل یکی از بهترین شاهکار مهندسی در این ساله‌ای است – خوانندگان می‌توانند آن را برای خود بررسی کنند. این امر همچنین نیاز به اعتماد به نفس برای چین را نشان می‌دهد. همچنین ویژگی ناخوشایند آن شرکت هلندی را نشان می‌دهد – حتی اگر شما نسبت به شانس موفقیت چین خوش بین نباشید، آن‌ها یک آهنگ عزا را نشان می‌دهند – نه یک شریک تجاری خوب برای کار کردن با هر موردی هست. اگر نمی‌خواهید آن را به چینی‌ها بفروشید، فقط بگویید، اما برای بازی کردن به صورت عمدی نشان می‌دهد که هیچ آموزش اخلاقی دریافت نکرده اند و یک دیدگاه تحقیر آمیز از تیم چینی دارند.

اگر ایالات متحده بخواهد برتری خود را حفظ کند ، ایالات متحده باید GPS خود را ارتقا دهد. خوانندگان باید توجه داشته باشند كه آمریكا GPS را برای منافع شخصی خود دستکاری می كند. در روزی که تنش در تنگه تایوان نسبت به اواخر قرن گذشته زیاد بود زیرا لی تنگ هوی (رئیس‌جمهور جمهوری چین پیشین) مسیر جدایی طلبانه خود را طی می کرد ، چین موشک هایی را شلیک کرد. بعداً مشخص شد كه آمریكا GPS را كه موشك ها برای هدایت به آنها تكیه می كنند دستکاری می كنند ، به طوری كه این موشك از هدف خارج شد. (پمپئو گفته بود: ما تقلب می‌کنیم، دروغ می‌گوییم و دزدی می‌کنیم).

بنابراین چه کسی شما را تبدیل به فرد زورگو در جهان کرد؟

چین حق دارد هر چیزی را که می‌خواهند توسعه دهند و ما حق نداریم آن را خراب کنیم اما سیاستمداران ما فکر می‌کنند که ما کامل هستیم، آن‌ها سلاح‌های هسته‌ای، ماهواره / جاسوسی ما را توجیه می‌کنند.
نویسندگان : Henry Young و Allen Allington

پیوند Quora

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *